دو راهکار جادویی🔮 برای شاگرد اول شدن در زندگی

دسته بندی ها : مجله ریاضیکا 8 آذر 1398 سید محمدامین موسوی نطنزی 745 بازدید
چگونه شاگرد اول کلاس ریاضی باشیم

بزرگترین چالش من در تمام دوران تحصیلم در کلاس ریاضی این بود که چطور نمره خودم را در درس ریاضی به بالاترین سطح برسانم. با تمام وجود می‌خواستم کاری کنم که معلم هم مرا مثل شاگرد اول‌های کلاس مورد تشویق قرار دهد. تا اینکه با این روش‌های جادویی آشنا شدم. روش‌هایی شگفت انگیز و غیرقابل تصور برای دانش‌آموزان. چیزی که نمیتوانید تصورش را هم بکنید. و حدس بزنید بعد از آن چه اتفاقی افتاد؟ من شاگرد اول کلاس ریاضی بودم!

فرمول‌های جادویی را به من بگو

صبر کنید! حتما شنیده‌اید که می‌گویند عجله کار شیطان است؟ باشد. من این دو فرمول را به شما می‌گویم. اما قبل از آن باید به من دو قول بدهید.

 • حتماً تا آخر این مقاله را بخوانید. چون دانستن فرمول‌های جادویی من بدون خواندن کامل این مقاله هیچ ارزشی ندارند.
 • اینکه به مدت سه هفته، تاکید می‌کنم سه هفته، به کارهایی که در این مقاله به شما می‌گویم عمل کنید.

شک نکنید که اگر به دو قولی که بالا از شما گرفتم عمل کنید، بدون شک شاگرد اول کلاس ریاضی خواهید شد. حالا برویم سراغ فرمول‌های جادویی برای شاگرد اول شدن در کلاس ریاضی:

 • من در ریاضی استعداد ندارم. این دروغ را باور نکنید.
 • استمرار و تکرار، رمز پیروزی است.

می‌دانم. حتما با خود می‌گویید من که متوجه نشدم. یا شاید بگویید همین؟ جادوها همین بودند؟ اگر درحال تکرار این جملات یا شبیه آن‌ها در ذهن خود هستید، یادتان باشد که اولین قولی که به من دادید چه بود. پس تا انتهای این مقاله با من باشید. من کامل این دو جادو را به شما توضیح خواهم داد.

جادوی اول: یکبار برای همیشه، استعداد مهم نیست!

بله درست خواندید. استعداد مهم نیست. بگذارید این مورد را با دو نکته برای شما روشن‌تر کنم:

 • کارشناسان و دانشمندان بعد از سال‌ها مطالعه به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ آدمی نیست که در یک زمینه‌ي خاص استعداد و هوش نداشته باشد. یعنی فقط کسانی که آن‌ها را دیوانه خطاب می‌کنیم در هیچ چیزی استعداد و هوش ندارند. که مسلماً اگر شما جزء این گروه از انسان‌ها بودید تا الان متوجه این مسئله می‌شدید! پس مطمئن باشید حداقل در یک زمینه – تاکید میکنم حداقل یک زمینه – دارای هوش و استعداد کافی هستید.
 • بگذارید قبل از بیان نکته‌ي دوم یک سوال بپرسم. به نظر شما اگر کسی در ریاضی – یا هر شاخه دیگری از علم و هنر – استعداد نداشت، هیچوقت در آن رشته موفق نخواهد شد؟ اگر جواب شما بله است، سخت در اشتباه هستید. این همان جادوی اول من است. اینکه به این باور برسید که حتی بدون داشتن استعداد در یک رشته خاص نیز می‌توانید به اوج قله‌های موفقیت در آن برسید.

نه اشتباه نکنید. این‌ها فقط شعارهای زیبا نیستند. واقعیت‌های علمی هستند. واقعیت‌هایی که هم از نظر علمی اثبات شده‌اند و هم افراد مختلفی در طول تاریخ آن‌ها را اثبات کرده‌اند. بگذارید داستان یکی از این افراد را برای شما تعریف کنم.

فیلم زیر را که از اینستاگرام برای شما گذاشته‌ام ببینید. این فیلم در مورد جاناتان ادواردز است. قهرمان پرش سه‌گام المپیک. وقتی اولین تلاش را او در المپیک سال ۱۹۸۸ ببینید، حتما با خود می‌گویید او یک بی استعداد به تمام معنا است. اما واقعیت چیز دیگری است. در طول سه دور المپیک بعدی، یعنی المپیک سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۶ اون باز هم به هیچ موفقیتی دست پیدا نکرد. این یعنی ۱۲ سال تلاش و به نتیجه نرسیدن. آیا اون باید بخاطر نداشتن استعداد دست می‌کشید؟ تسلیم می‌شد؟ خودتان باقی داستان را در فیلم زیر ببینید:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by روزانه سـوخـت جـت دریافت کنید (@sookhtejet.ir) on

بله. او قهرمان شد. قهرمان المپیک. چون باور داشت که استعداد همه چیز نیست و باید برای رسیدن به آنچه می‌خواهد با تمام وجود تلاش کند. اما چگونه ممکن است؟ چطور چنین چیزی اتفاق می افتد؟

ما انسان‌ها چگونه یاد می‌گیریم؟

چه اتفاقی برای جاناتان ادواردزِ بی‌استعداد رخ داد؟ من معتقدم که او به جادوی اول باور داشت. می‌دانست که مهمتر از استعداد، تمرین و تلاش مداوم است که به اون نتیجه می‌دهد؛ و در نهایت او را به تمام آرزوهایش می‌رساند. ولی او چطور اینکار را انجام داد؟ یا اگر بخواهم سوالم را بهتر مطرح کنم باید بپرسم، چطور تکرار کردن‌های مداوم او باعث شد تا در نهایت بتواند به اوج قله موفقیت برسد. اینجاست که باید با یک مفهوم جدید آشنا بشویم: مسیر عصبی

مسیر عصبی

ویدیوی زیر را ببینید تا توضیحات من را بهتر درک کنید:

مغز ما از تعداد بسیار زیادی سلول عصبی تشکیل شده است. شما ممکن است چیزهای جدیدی در طول زندگی یاد بگیرید. مثل راه رفتن. صحبت کردن. حتی بازی‌های مختلف کامپیوتری. وقتی یک مهارت جدید را یاد می‌گیرید، بین برخی از این سلول‌ها یک ارتباط برای رد و بدل کردن یک پیام شکل می‌گیرد. به این پیام، پیام عصبی گفته می‌شود. مسیری که این پیام عصبی باید طی کند تا شما قادر باشید کاری را انجام دهید، مسیر عصبی گفته می‌شود.

از اینجا ماجرا جذاب می‌شود. بین سلول‌های عصبی یک فاصله بسیار کوچکی وجود دارد که به آن سیناپس می‌گویند. این فاصله فوق‌العاده کوچک است. اما برای یک پیام عصبی که به صورت پالس الکتریکی است، این فاصله مثل این است که یک انسان بخواهد از یک دره بپرد! حالا این پالس الکتریکی چگونه باید از این فاصله راحت‌تر عبور کند؟ تمرین و تکرار. وقتی شما مهارت جدیدی یاد می‌گیرید، این فاصله زیاد است. اما با تمرین بیشتر و تکرار، این فاصله کمتر و کمتر می‌شود. در نتیجه پالس الکتریکی راحت‌تر عبور می‌کند. و نتیجه نهایی این می‌شود که شما به مهارت بسیار بالایی می‌رسید و می‌توانید آن کار را چشم بسته انجام بدهید.

مثال: برای اینکه منظور من را بهتر متوجه بشوید یک راننده تازه‌کار را در نظر بگیرید. در کلاس آموزش رانندگی اون بارها ماشین را خاموش می‌کند. به سختی در ترافیک حرکت می‌کند. و هرلحظه از اینکه تصادف کند وجودش پر از استرس می‌شود. اما همان انسان شاید کمتر از یکسال بعد، حتی فکر نمیکند که چه وقت باید پدال گاز را فشار بدهد، یا دنده را عوض کند، یا ترمز بگیرد. چرا؟ چون با تکرار و تمرین بسیار، به بالاترین حد آمادگی رسیده است.

چه نتیجه‌ای از جادوی اول می‌گیریم؟

شاید دیگران یا ندای درونی ذهن شما، صدها بار به شما گفته است که در یک کار خاص استعداد ندارید. این یک دروغ محض است. استعداد چیزی جز سرعت یادگیری نیست. یعنی اگر کسی استعداد بیشتری در ریاضیات یا هرچیز دیگری دارد، مسیرهای عصبی قوی‌تری دارد. پس شما هم می‌توانید با تمرین و تکرار بیشتر، مسیر عصبی خود را قوی کنید و حتی از افراد بااستعداد در آن رشته پیشی بگیرید.

جادوی دوم: خرگوش، لاکپشت، شاگرد اول شدن

تا به حال داستان خرگوش و لاک‌پشت را شنیده اید؟ خرگوشی که مسافتی را با سرعت می‌دوید و بعد می‌ایستاد تا استراحت کند. حتما می‌پرسید خرگوش و لاکپشت چه ربطی به ریاضیات داشت؟ صبر کنید! مربوط است! لاک‌پشت بر خلاف خرگوش، در تمام طول مسابقه با یک سرعت ثابت و آرام حرکت می‌کرد. در نهایت برنده مسابقه چه کسی بود؟ لاکپشتی که به این شعر قدیمی از سعدی عمل کرد:

رهرو آن نيست كه گه تند و گهي خسته رود… رهرو آنست كه آهسته و پيوسته رود

مسابقه خرگوش و لاک‌پشت و تاثیر آن در شاگرد اول شدن در زندگی

لاک‌پشتی که جادوی اول را باور دارد!

 

 

حالا بگذارید ربط این داستان را به ریاضیات و جادوی شادگرد اول شدن به شما بگویم. جادو همین است: آهسته و پیوسته حرکت کنید. اگر منظور من را متوجه نشدید، نگران نباشید. واضح‌تر توضیح میدهم. به من کمک کنید تا با یک مثال شما را با این جادو آشنا کنم:

شاگرد اول کلاس ریاضی، در طول سال چند سوال ریاضی حل می‌کند؟ ۵۰ تا؟ ۱۵۰ تا؟ ۵۰۰ تا؟ شما چند مثال حل می‌کنید؟ به نظرتان کافی است؟ تصور کنید در طول سال تحصیلی که ۹ ماه است، روزی ۵ مثال ریاضی حل کنید. هر ماه ۳۰ روز است. پس در یک ماه ۱۵۰ سوال ریاضی می‌توانید حل کنید. و در طول سال تحصیلی ۱۳۵۰ سوال حل خواهید کرد.

رمز موفقیت همین است دوستان من. اینکه با قدم‌های کوچک اما دنباله‌دار، به سمت هدف خود حرکت کنید. حل ۵ سوال ریاضی در طول روز شاید کمتر از ۱ ساعت وقت از شما بگیرد. اما تا آخر سال شما ۱۳۵۰ سوال حل کرده‌اید. حال تصور کنید که بیشتر به هدف خود که شاگرد اول شدن است وفادار بوده‌اید. یعنی سه ماه تابستان هم روزی سه سوال حل کرده‌اید. به این ترتیب ۱۸۰۰ سوال حل شده. به نظر شما ممکن است یک نفر ۱۸۰۰ سوال در یک سال حل کند و شاگرد اول نباشد؟

من که وقت ندارم!

وقت نداشتن فقط یک دورغ برای شاگرد اول نشدن است

وقت نداشتن فقط یک دورغ برای شاگرد اول نشدن است

این هم یک دروغ دیگر است که ذهن شما یا دوستان تنبلتان به شما می‌گویند. بگذارید به شما نشان بدهم که مثل آب خوردن می‌توانید وقت اضافه پیدا کنید! چه ساعتی از مدرسه به خانه برمیگردید؟ ۱۲؟ ۱۴؟ ۱۶؟ چه ساعتی در شب می‌خوابید؟ بین رسیدن به خانه تا زمان خواب شما چند ساعت فاصله است؟ این زمان را چگونه مدیریت می‌کنید؟ کارهایی که ممکن است شما یا هر دانش‌آموز دیگری انجام بدهد این‌ها هستند:

 • خوابیدن و استراحت کردن
 • غذا خوردن
 • انجام تکالیف مدرسه
 • تماشای تلویزیون
 • بازی
 • عبادت
 • مهمانی رفتن
 • ….

در طول زمانی که از مدرسه بر می‌گردید و در خانه هستید، کدام یک از کارهای بالا را انجام می‌دهید؟ برای هر کدام چند ساعت زمان می‌گذارید؟ فرض کنید یک دانش آموزش معمولی این کارها را انجام دهد:

فعالیت زمان
غذا خوردن نیم ساعت
استراحت یک ساعت
تماشای تلویزیون دو ساعت
انجام تکالیف مدرسه سه ساعت
بازی دو ساعت

اگر زمان‌های جدول بالا را با هم جمع کنید،‌ مجموع آن ۸.۵ ساعت است؛ که تقریباً بعد از آن وقت خواب دانش‌آموز می‌رسد. می‌خواهم از هرکدام از فعالیت‌های بالا تنها به اندازه ۱۵ دقیقه کم کنم. سپس مجموع این ۱۵ دقیقه‌ها را به یک فعالیت جدید به نام فعالیت جادویی بدهم. بالا ۵ فعالیت داشتیم. پس ۵تا ۱۵ دقیقه می‌شود یک‌ساعت و ۱۵ دقیقه. فکرش را هم می‌کردید که به همین سادگی بشود یک‌ ساعت و ۱۵ دقیقه وقت اضافی پیدا کرد؟ به نظر شما این زمان برای اینکه ۵ سوال ریاضی حل کنید کافی نیست؟

نتیجه‌گیری از جادوی دوم

فقط و فقط به هدف خود فکر کنید و اجازه ندهید هیچ بهانه‌ای مانع شما شود. در طول سال ممکن است به تعطیلات بروید، مهمانی، یا هزاران بهانه دیگر. اما بخاطر داشته باشید که اینها همه بهانه هستند. بهانه‌هایی که شما را از هدف اصلی دور می‌کنند. هدف شما تبدیل شدن به شاگرد اول کلاس است. و این بهانه‌ها که ذهن شما برایتان می‌سازد فقط بهانه هستند. به هدف خود متعهد باشید. به خودتان بگویید تحت هر شرایطی، هر اتفاقی هم که بیفتد، من باید امروز ۵ سوال ریاضی را حل کنم. اگر به خودتان این تعهد را داشته باشید، دیگر چیزی در مسیر موفقیت نمی‌تواند برای شما مشکلی ایجاد کند.

 

کلام آخر

موفقیت ساده‌تر از چیزی است که تصورش را می‌کنید. و از چیزی هم که فکر می‌کنید به شما نزدیک‌تر است. فقط و فقط این دو جادو را جدی بگیرید. خوشحالم که به قول اولتان عمل کردید و تا آخر مقاله را خواندید. این یک شروع عالی برای شماست و نشان می‌دهد شما در مسیر موفقیت و شاگرد اول شدن جدی هستید. پس به قول دوم هم عمل کنید. فقط به مدت سه هفته هر روز ۵ سوال حل کنید. و نتیجه را برای ما در زیر همین صفحه کامنت کنید. منتظر خواندن داستان موفقیت شما و بهتر و بهتر شدن شما هستم.

 

موفق و پیروز باشید

موسوی

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. sadraktsadrakt گفته :
  19:13 1399/01/09

  عالی بود استاد
  این متن واقعا انگیزه خوبی ایجاد کرد مفید بود
  ممنون بابت زحماتتون

مطالب زیر را حتما بخوانید:

سید محمدامین موسوی نطنزی
سید محمدامین موسوی نطنزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه در ما

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان ریاضیکا

با عضویت در خبرنامه ویژه ریاضیکا از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!


Have no product in the cart!
0